Sproščanje zahteva dvig čustvene zrelosti
Vsi si želimo biti brez bolečin. Da bi to lahko v čim večji meri dosegli, moramo razumeti kaj je vzrok za bolečino.
Mišica, ki ima dovolj nizek osnovni mišični tonus, se je sposobna veliko bolj sprostiti, podaljšati in regenerirati kot mišica, ki je zakrčena, napeta, trda. S sproščanjem zmanjšujemo primarni tonus v mišici. Tonus, ki je prisoten, ko ležimo in počivamo. Ko nas mišica ne podpira proti gravitaciji, ko z njeno aktivacijo ne premikamo telesa.
Da pa dosežemo sproščanje mišice, je potrebno zavedanje kaj in kje je napeto. Saj pri kronično napetih mišicah oseba ne čuti, da je mišica trda. Čuti le posledico tega stanja, to pa je občutek zategovanja, togosti, okornosti ali celo bolečine.
Sprostitev zahteva, da usmerimo pozornost v telesno počutje. Zahteva spremembo vedenja in dvig čustvene zrelosti in učinkovitosti.
Zakaj?
Kronična mišična napetost se običajno razvije že v otroštvu. S povečano napetostjo v sebi zadržimo strah, nemoč, negotovost in druga čustva, ki se porajajo v prvih letih življenja. Tako se prilagodimo na okolje, v katerem odraščamo. Prilagodimo se tudi na odnose, od katerih smo odvisni. Zaradi iluzije lahko tako okolje, odnose in tudi vedenje skozi leta začnemo dojemati kot normalne. Zaradi senzomotorne amnezije in iluzije tako vedenje ponotranjimo in ga prenašamo tudi na svoje otroke.
Ko se napetost v mišicah zmanjšuje, se začnejo oglašati potlačeni občutki. Soočenje z njimi pa zahteva dovolj visoko čustveno zrelost, da pred njimi ne zbežimo.
AEQ metoda ponuja drugačen model razmišljanja. Je aktiven proces, kjer je potrebno razumeti, da je sproščenost rezultat ravnovesja znotraj nas in naše usklajenosti z okoljem, kjer bivamo.
29.9. začnemo s 25-dnevnim AEQ programom KAJ MI SPOROČA TELO.